Pomoce naukowe, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal lekcyjnych dla szkół podstawowych w zamian za elektrośmieci przyniesione do punktów zbierania oraz bezpłatny odbiór dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów to elementy programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami, Polska musi zebrać 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Oznacza to, że każdego roku Warszawa musi zebrać niemal 6 850 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprawna zbiórka takiej masy odpadów zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Taki jest cel programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dlatego właśnie zostaliśmy partnerem tej inicjatywy - podkreśla Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.
Program „Moje miasto bez elektrośmieci” łączy w sobie trzy istotne zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób; wspiera szkoły w pozyskiwaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego czy elementów wyposażenia sal; wspiera samorządy w realizacji obowiązków wynikających z wprowadzenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Nie są to jednak jedyne korzyści dla Warszawy.
Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pokrywa ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu - działamy jako organizacja not - for - profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców - zarówno dorosłych jak i uczęszczających do szkół -zaznacza Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko SA.
Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł.
Ulotki do pobrania:
Czy wiesz jak oddać elektrośmieci?
Punkty zbierania elektrośmieci w Warszawie
Bezpłatny odbiór elektrośmieci z domu
Pomoce dydaktyczne dla szkół podstawowych za elektrośmieci
Zobacz także:
www.czysta.um.warszawa.pl
www.elektroeko.pl
www.elektrosmieci.pl