W nawiązaniu do artykułu „Miała być mediateka, będzie urząd”, który ukazał się w dniu 18 sierpnia 2015r. w Gazecie Wyborczej Stołecznej pragniemy wyjaśnić pewne zasadnicze kwestie związane z tym tematem, a to ze względu na tendencyjne opinie i wypowiedzi rozmówców redakcji, które zostały zawarte w w/w tekście:
- Lokal przy ul. Marszałkowskiej 55/73 stoi pusty od kilku lat nie z powodu złej woli Urzędu Dzielnicy Śródmieście lecz z powodu długotrwałego sporu sądowego, który Urząd toczył z potencjalnym najemcą. Do momentu rozstrzygnięcia sprawy (która nastąpiła stosunkowo niedawno) lokal nie mógł zostać przeznaczony do najmu w drodze konkursu.
- O tym, że lokalem przy ul. Marszałkowskiej 55/73 interesuje się „Krytyka Polityczna” dowiedzieliśmy się z dzisiejszego artykułu prasowego. Redakcja „Krytyki” nigdy nie zwróciła się nie tylko z pisemnym wnioskiem (jak czynią to zazwyczaj wszystkie zainteresowane podmioty) ale nawet ze zwykłym zapytaniem o możliwość najmu do Burmistrza Wojciecha TURKOWSKIEGO.
- Lokal użytkowy przy ul. Marszałkowskiej 55/73 jest w bardzo złym stanie technicznym. Wymaga gruntownego remontu i doposażenia. Jego wstępny koszt jest szacowany na ok. 2 miliony PLN a nie na „200.000 tys. zł”. Potencjalny najemca musi wziąć to pod uwagę.
- Lokal przy ul. Marszałkowskiej 55/73 ma zostać przekazany na potrzeby śródmiejskiej Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Delegatura ta – jak wynika z samej jej nazwy – obsługuje bezpośrednio naszych mieszkańców. Dotychczasowe pomieszczenia wydziału spraw komunikacyjnych BAiSO (odpowiedzialnego za wydawanie prawa jazdy - ul. Mariańska 5) jest nie tylko w złym stanie technicznym lecz także położona w niedogodnym dla interesantów miejscu. Budynek jest częściowo opróżniony i został umieszczony przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy w planie sprzedaży na 2015 r.
- Planowana mediateka powstanie tyle, że w innej lokalizacji – w tym przypadku przy ul. Browarnej 6 (której remont właśnie się zakończył i kosztował 210.000 PLN oraz kolejne 178.000 PLN na odpowiednie meble). Od 2011 r. nasz Urząd systematycznie remontuje podległe mu lokale, w których mieszczą się biblioteki publiczne jak np. przy ul. Przechodniej 2 – remont generalny kosztował 156.000 PLN, na meble wydano 53.000 PLN, a wkrótce ogłosi się kolejny przetarg na meble o wartości 250.000 PLN.
Mateusz DALLALI
Główny Specjalista ds. Kontaktów z Mediami
Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy