Komunikat
Uprzejmie informujemy, że dokumenty dotyczące profilaktyki i sportu od placówek oświatowych przyjmowane będą w Wydziale Sportu i Spraw Społecznych przy ul. Nowy Świat 39 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00
Podstawy prawne
W ramach realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2018r. (Uchwała nr LIX/1565/2017 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2017r.), Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy planuje w roku szkolnym 2018/2019 wesprzeć realizację Szkolnych Programów Profilaktycznych realizowanych w śródmiejskich szkołach poprzez sfinansowanie programów i zajęć profilaktycznych w zakresie i obszarze ujętym w Szkolnym Programie Profilaktycznym. Wyłącznie te programy/zajęcia będą mogły uzyskać dofinansowanie. Przewidujemy również pokrycie kosztów realizacji programów zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz promowania zdrowego stylu życia realizowanych w formie zajęć pozalekcyjnych, zapewniające uczniom zdrowie i bezpieczeństwo w każdym podejmowanym działaniu.
Zajęcia powinny być przewidziane do realizacji poza godzinami lekcyjnymi, nie mogą uwzględniać czasu, w którym nauczyciel planowo powinien prowadzić zajęcia lekcyjne lub dydaktyczne.
Zakres działań
W ramach programów zgłoszonych przez Dyrekcję szkół zakres działań powinien wynikać z założeń Szkolnego Programu Profilaktyki obowiązującego w danej szkole. Proces konstruowania i wdrażania programów i zajęć, o których mowa powyżej, powinien opierać się na odpowiedniej identyfikacji problemów oraz wszechstronnej diagnozie środowiska szkolnego i potrzeb rozwojowych uczniów w Państwa szkole. Przygotowując diagnozę warto wykorzystać przede wszystkim informacje od nauczycieli i wychowawców klas, rozmowy z rodzicami i uczniami, obserwację zachowań uczniów, analizę dokumentów szkolnych i innych publikacji na tematy poświęcone profilaktyce.
Podstawowe kryteria określające rodzaj zajęć i programów
- przez programy zagospodarowania czasu wolnego rozumie się: bezpłatny dostęp do różnorodnych bezpłatnych form spędzania czasu wolnego takie jak: zajęcia sportowe organizowane na terenie szkół i innych placówek, zajęcia rozwijające zainteresowania własne tj. koła zainteresowań; programy powinny posiadać określony scenariusz, a działania powinny być połączone z adekwatnym do warunków i potrzeb adresatów programem profilaktycznym; zajęcia powinny być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kompetencje merytoryczne;
- zajęcia i programy profilaktyczne i socjoterapeutyczne to działania psychoedukacyne, podejmowane według określonego scenariusza, których celem jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym uczniów.
Ocena projektów
Przy ocenie projektów brane są pod uwagę następujące czynniki: czy program posiada określony scenariusz, czy został dostosowany do potrzeb adresatów, czy realizują go osoby przeszkolone, czy działania realizowane w ramach programu będą kontynuowane w ramach pracy rocznej, czy została sporządzona lokalna diagnoza, z której wynikają potrzeby realizowania programów.
W przypadku realizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych a finansowanych w ramach realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyjaśniam, że zajęcia sportowe nie mogą stanowić jedynej i samodzielnej strategii profilaktycznej, powinny być integralnym elementem programu profilaktycznego i pełnić funkcję uzupełniającą w stosunku do innych działań profilaktycznych.
Pozalekcyjne zajęcia sportowe, stanowiące element oddziaływań profilaktycznych, powinny obejmować:
- zasady, normy postępowania zapisane w formie regulaminu zajęć (m.in. zakaz stosowania używek, przeklinania, reguły fair play itp.);
- trening umiejętności życiowych, uczenie rozwiązywania konfliktów, gry fair play, radzenia sonie z trudnymi emocjami, ponoszenia konsekwencji decyzji, komunikacji w grupie itp.;
- współpracę z rodzicami: angażowanie ich np. w formie klubu kibica oraz udział w zawodach razem z dziećmi.
Wnioski na w/w programy w rozbiciu na poszczególne semestry roku szkolnego 2018/2019 należy składać do Wydziału Sportu i Spraw Społecznych dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w nie przekraczalnym terminie do dnia 8 czerwca 2018 roku.
Dodatkowe wyjaśnienia
W związku z tym, iż w procesie realizacji szkolnych programów profilaktycznych Dyrekcja szkół korzysta często z różnorodnych ofert nadsyłanych z zewnątrz uprzejmie wyjaśniam, że skorzystanie z pomocy specjalistów powinno być uzupełnieniem prowadzonych oddziaływań profilaktycznych w szkole oraz ważne jest aby nie zastępowało systematycznej pracy nauczycieli w kontakcie indywidualnym z uczniem i z całą klasą. W tym zakresie należy przekazać informacje o terminie składania wniosków podmiotom zewnętrznym, z którymi Dyrekcja szkół planuje współpracę w roku szkolnym 2018/2019 w ramach realizacji szkolnego programu profilaktyki. Wzór wniosku dla podmiotów zewnętrznych również znajduje się poniżej.