Termin składania dokumentów o przyznawanie dodatku mieszkaniowego.
Dokumenty niezbędne do przyznania dodatku
Wniosek
Wniosek z deklaracją o wysokości dochodu oraz aktualna informacja o opłatach za zajmowany lokal. Stosowne druki są także dostępne w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Śródmieście. Wniosek należy również potwierdzić w administracji domu z informacją o stanie ewentualnych zaległości oraz o numerze konta.
Faktura za prąd
Jeżeli w lokalu brak jest instalacji centralnej ciepłej wody, centralnego ogrzewania lub gazu przewodowego, to wówczas należy dostarczyć fakturę rozliczeniową za zużycie energii elektrycznej (zgoda na przelanie ryczałtu na konto zarządcy domu).
Potwierdzenie dochodów
Wymagane jest zaświadczenie o zarobkach wszystkich pracujących członków gospodarstwa domowego na druku urzędowym.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu - za pełne trzy miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku (bez miesiąca, w którym składany jest wniosek).
Wszystkie pełnoletnie osoby w gospodarstwie domowym muszą udokumentować uzyskiwane dochody bądź, w przypadku braku dochodów, złożyć oświadczenie o dochodach.
Dokumenty potwierdzające dochody:
-
emeryci lub renciści:
-
aktualna decyzja ZUS (obejmująca wymagane pełne trzy miesiące) oraz odcinki emerytury lub renty za 3 miesiące, (w przypadku braku - zaświadczenie z ZUS o wysokości emerytury lub renty dotyczące ostatnich 3 miesięcy),
-
osoby pracujące:
-
zaświadczenia o dochodach (plik doc 35KB) bez składek na ZUS i kosztów uzyskania przychodu za 3 pełne miesiące,
-
jeśli są w rodzinie dzieci, które pobierają stypendium - należy także dołączyć zaświadczenie ze szkoły lub uczelni,
-
jeśli dzieci otrzymują alimenty prosimy o dostarczenie dokumentu stwierdzającego wysokość alimentów na poszczególne dzieci lub napisanie oświadczenia w przypadku alimentów dobrowolnych,
-
osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, prosimy o dostarczenie aktualnego zaświadczenia lub decyzji o ww. rejestracji oraz zaświadczenia o wysokości pobranych zasiłków w wymaganym okresie pełnych 3 miesięcy, poprzedzających złożenie wniosku (liczy się data wypłaty świadczenia). W przypadku niepobierania zasiłków prosimy także o własnoręczne złożenie oświadczenia - na druku pobranym z Urzędu, z czego utrzymywały się w wymaganym okresie (3 miesięcy),
-
osoby bezrobotne, niezarejestrowane muszą napisać własnoręcznie oświadczenia o dochodach (plik doc 25 KB), z czego utrzymywały się w badanym okresie 3 miesięcy oraz dostarczyć zaświadczenie z ZUS-u o odprowadzonych składkach w ww. okresie,
-
jeśli pobierane są zasiłki w ramach pomocy społecznej, to wówczas także potrzebne są stosowne dokumenty potwierdzające uzyskaną finansową pomoc społeczną.
Powiększenie powierzchni normatywnej
Osoba niepełnosprawna może uzyskać zwiększenie powierzchni normatywnej o 15 m2. W tym celu należy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności i dokument potwierdzający konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim lub uprawniający do zamieszkania w oddzielnym pokoju.
Orzeczenia o niepełnosprawności oraz prawie do zamieszkania w oddzielnym pokoju wydaje Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie przy ul. Gen. W. Andersa 5.
Druki do pobrania:
- Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego z deklaracją o wysokości dochodu
- Zaświadczenie o zarobkach wszystkich pracujących członków gospodarstwa domowego
- Zgoda na przelanie ryczałtu na konto zarządcy domu