Podstawa prawna
Dobór nieruchomości do aktualizacji
Przy doborze nieruchomości, w stosunku do których w danym roku dokonywana będzie aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, przyjmuje się generalną zasadę, że w pierwszej kolejności wypowiada się opłatę roczną użytkownikom wieczystym tych nieruchomości, które mają nieaktualną cenę gruntu.
Naliczanie opłaty rocznej
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ustala się od ceny nieruchomości określonej na podstawie jej wartości, uwzględniając cel na jaki nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste. Wyżej wymieniona ustawa o gospodarce nieruchomościami nie daje możliwości wprowadzenia podwyżki opłat od ceny gruntu niższej niż jej wartość oszacowana w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę majątkowego.
Obecnie art. 77 ust. 1 ww. ustawy stanowi:
" Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.",
Art. 77 ust. 2a stanowi:
" W przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji.".
Możliwość odwołania
W każdym wypowiedzeniu dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (pkt. 5 wypowiedzenia) znajduje się pouczenie:
„5. Stosownie do art. 78 ust. 2,3 i 4 cytowanej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia, złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie przy ul. Kieleckiej 44, 02-530 Warszawa, wniosek o ustalenie, że podwyższenie opłaty jest nieuzasadnione albo jest uzasadnione w innej wysokości.
Wniosek do Kolegium składa się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem właściwego organu tj. Urzędu m. st. Warszawy (Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43, 00-691 Warszawa). Wniosek składa się na piśmie w dwóch egzemplarzach.
Złożenie wniosku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat w dotychczasowej wysokości.
W przypadku niezłożenia wniosku obowiązuje nowa wysokość opłaty zaoferowana w wypowiedzeniu."
Przysługujące ulgi w opłacie
W celu ułatwienia użytkownikom wieczystym wniesienia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje:
- w art. 74 - 50% bonifikatę od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, dla osób fizycznych których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe - wniosek o udzielenie 50% bonifikaty,
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 roku wyniosło 4 585,03 zł brutto.
- w art. 71 ust. 4 - ustalenie na wniosek użytkownika wieczystego, złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, innego niż 31 dzień marca terminu zapłaty opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, nie przekraczającego danego roku kalendarzowego - wniosek o ustalenie innego niż 31 marca terminu zapłaty.