Ulica Leona Schillera
Położenie
Ulica prowadząca od Miodowej, w kierunku alei "Solidarności" ale nie dochodzi do niej, kończy się na parkingu, przy hipotece.
Pochodzenie nazwy
Leon Schiller (1887-1954)
Wybitny reżyser teatralny, pedagog, organizator badań nad dziejami teatru w Polsce. Działalność teatralną rozpoczął w 1917 w Teatrze Polskim, następnie współpracował z "Redutą". Nawiązując do tradycji W. Bogusławskiego, utworzył w Warszawie teatr jego imienia, uznany za wywrotowy i zamknięty przez władze sanacyjne. Zasłynął jako inscenizator polskiego dramatu romantycznego, a wystawione przez niego sztuki, m. in. "Kordian", "Samuel Zborowski", "Dziady", "Nieboska Komedia", przeszły do historii teatru. Obok działalności reżyserskiej zajmował się pracą pedagogiczną w zorganizowanym przez siebie Wydziale Sztuki Reżyserskiej przy Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej.
Po wojnie pracę zawodową łączył z działalnością społeczną i polityczną. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, założyciel i kierownik sekcji Teatru Państwowego Instytutu Sztuki, poseł na sejm.
Grób w Alei Zasłużonych na cm. Komunalnym na Powązkach.
Popiersie przed Teatrem Polskim przy ul. Karasia.
Tablica pamiątkowa na domu przy ul. Puławskiej 12a.
źródło: „Słownik patronów ulic Warszawy" pod redakcją S.Ciepłowskiego - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Wydawnictwo DiG
- DRUKUJ
- POWRÓT